У Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів відбулося засідання «круглого столу» на тему «Перспективи та напрями реформування Державної служби України з питань праці».
Учасники заходу обговорили шляхи підвищення ефективності роботи Держпраці, особливо в умовах воєнного стану. На думку законотворців, існує потреба реформувати цей орган виконавчої влади та підвищити ефективність державного управління.
У березні 2023 року Уряд схвалив законпроєкт Мінекономіки щодо розмежування повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері:
- промислової безпеки;
- охорони праці;
- гігієни праці;
- поводження з вибуховими матеріалами;
- державного гірничого нагляду;
- держнагляду за додержанням вимог законодавства про працю та зайнятість населення.
Проєкт закону передбачає передати до МВС, Міненерго, Держгеонагляду, Держспоживслужби функції Держпраці щодо:
- поводження з вибуховими матеріалами та здійснення державного гірничого нагляду;
- проведення технічного розслідування обставин і причин виникнення аварій, пов’язаних із використанням газу в побуті;
- реєстрації та обліку виcокотонажних транспортних засобів та інших технологічних ТЗ;
- дотримання законодавства про рекламу.
Голова Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера у своєму виступі зазначив, що плинність кадрів серед інспекторів праці щороку становить близько 20%, зокрема, через неконкурентність рівня оплати праці інспектора. Так, заробітна плата новопризначеного інспектора без стажу державної служби на сьогодні складає 5296 грн.
Заступник голови Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні з соціальних питань Сергій Біленький зупинився, зокрема, на важливості постійного підвищення кваліфікації інспекторів з питань праці та розумінні відповідальності інспектора за якість та об’єктивність винесених приписів щодо усунення порушень вимог законодавства про працю. За його словами, існують випадки успішного оскарження таких приписів в судовому порядку, що свідчить про рівень фаховості інспектора, який складає відповідну письмову вимогу-припис.
Серед пріоритетних напрямків діяльності Держпраці, зокрема, в умовах воєнного стану – активізація соціального діалогу та налагодження співпраці з заінтересованими органами, повідомив під час свого виступу Ігор Дегнера.
Галина Третьякова звернула увагу на важливість контролю виконання суб’єктами господарювання нормативу робочих місць з працевлаштування осіб з інвалідністю, а також визначення переліку суб’єктів господарювання, на яких поширюється трудове законодавство.
Джерело: LIGA-ZaKON