Рада ухвалила в цілому законопроєкт №3361 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перших кроків дерегуляції бізнесу шляхом страхування цивільної відповідальності.
Законопроєкт передбачає звільнення підприємства із середнім та/або незначним ступенем ризику від проведення планових перевірок техногенної та пожежної безпеки за наявності полісу страхування відповідальності.
Документом пропонується скасувати обов’язкові перевірки у разі наявності полісу страхування відповідальності перед третіми особами за збиток, який може бути нанесений при експлуатації об’єктів підвищеної небезпеки.
Якщо суб’єкти господарювання з середнім і незначним ступенем ризику укладуть договір страхування своєї відповідальності перед третіми особами, які можуть постраждати від діяльності цих суб’єктів, проведення перевірок відкладається на 6 – 10 років. У разі настання аварії або пожежі, страховик, який застрахував таку відповідальність, виплачуватиме відшкодування потерпілим для компенсації їх збитків.
Розмір страхової суми за договором страхування відповідальності встановлюється в такому договорі за домовленістю сторін з урахуванням результатів аудиту пожежної та техногенної безпеки і не може становити для суб’єктів господарювання:
- із середнім ступенем ризику – менше 3 тисяч мінімальних заробітних плат;
- із незначним ступенем ризику – менше 2 тисяч мінімальних заробітних плат.
Тобто бізнесу потрібно буде провести аудит пожежної безпеки та оформити страхування. Потім повідомити ДСНС про наявність страхування та на період дії договору звільнитися від планових пожежних перевірок.
Це поширена європейська практика. Європейський досвід уже тривалий час базується на моделі, коли страхування є обов’язковою умовою для тих, хто провадить бізнес, стикаючись періодично із ризиковими обставинами. На початку 2000-х в країнах ЄС був рекомендований і впроваджується стандартний пакет страхових послуг BOP57 (business owners policy) для підприємств малого та середнього бізнесу. Закон не поширюється на підприємства, установи, організації державної та комунальної форми власності, об’єкти підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об’єкти та об’єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру.
Поки ця практика впроваджена органами ДСНС, яку необхідно апробувати. Питання поширення сфери дії закону на суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику, які вже готові до такої моделі взаємовідносин з контролером, оскільки вже тривалий час впроваджують передові системи управління ризиками, буде впроваджено на наступному етапі.
Джерело: портал Ліга-Закон
On-line сервіс Автоекзаменатора – «під ключ»
Зручне і економне рішення для організаціїї дистанційного навчання та перевірки знань з охорони праці. Ви не витрачаєте час на підготовку Автоекзаменатора до проведення навчання і перевірки знань на вашому підприємстві. Всю роботу виконають спеціалісти НВП «Протек».