
Міністерство розвитку громад та територій України видало наказ №703 від 16.04.2025 року, яким затвердили Вичерпний перелік питань щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, який перевіряється під час проведення рейдової перевірки посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті.
Цей наказ набув чинності 18 травня 2025 року – одночасно з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України №141 від 07.02.2025 року, про затвердження нового Порядку проведення перевірок на дорозі.
Відповідно до пункту 2 вищезгаданого Порядку, рейдовим перевіркам підлягають всі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Як проводиться рейдова перевірка?
-
- Посадовими особами Укртрансбезпеки у форменому одязі та зі службовим посвідченням.
- Повинно бути направлення на перевірку, відповідної форми, підписане керівником Укртрансбезпеки чи її територіального підрозділу (у паперовій чи електронній формі).
- Перевіряється дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, згідно Вичерпного переліку питань.
- Перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні, що не перевищує 7 календарних днів.
- Перевірка проводиться як шляхом зупинення транспортного засобу так і без такого зупинення (на автостанціях, зупинках, місцях навантаження / розвантаження тощо).
- У разі виявлення порушення – складається акт встановленого зразка, копія якого вручається водію під підпис або надсилається автомобільному перевізнику (у випадку відмови водія від отримання акту).
- Матеріали складені за результатами перевірки розглядаються керівником чи заступником керівника Укртрансбезпеки (територіального підрозділу) протягом 2 місяців з дня виявлення порушення.
- Розгляд матеріалів може здійснюватись як в присутності перевізника так і без нього (за умови повідомлення за 7 календарних днів).
- Притягнення до відповідальності здійснюється в порядку встановленому КУпАП.
- Скарга на постанову Укртрансбезпеки подається протягом 10 календарних днів.
Вичерпний перелік питань для перевізників вантажів по Україні.
-
- Посвідчення водія відповідної категорії.
- Реєстраційні документи на транспортний засіб.
- ТТН чи інший передбачений законом документ на вантаж.
- Протокол перевірки технічного стану авто.
- Договір обов’язкового страхування.
- Для вантажівок понад 3,5 тон: контрольна книжка водія чи копія графіка змінності / інформація з діючого та повіреного тахографа.
- Санітарна книжка водія (зайнятого перевезенням харчових продуктів).
- При перевезенні небезпечних вантажів: свідоцтво про допущення ТЗ, свідоцтво про підготовку водія, письмова інструкція на випадок надзвичайної ситуації.
Крім цього перевіряється: дотримання водієм вимог праці та відпочинку, наявність вогнегасника, виконання попередніх приписів щодо усунення порушень, належне кріплення вантажів (відповідно до ДСТУ), дотримання вимог перевезення вантажів що швидко псуються, наявність ліцензії, дотримання вимог габаритних та вагових обмежень.
Вичерпний перелік питань для регулярних пасажирських перевезень.
-
- Посвідчення водія (категорія).
- Свідоцтво про реєстрацію ТЗ.
- Схема маршруту.
- Розклад руху.
- Таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень).
- Оригінал витягу з дозволу на міжобласні перевезення.
- Протокол перевірки технічного стану.
- Контрольна книжка водія / графік змінності / карта водія / інформація з діючого повіреного тахографа.
- Дотримання маршруту руху та розкладу.
- Наявність двох водії у рейсах понад 500 км.
- Дотримання режиму праці та відпочинку водіїв.
- Наявність вогнегасника.
- Наявність трафаретів (постанова КМУ №176).
- Розміщення в салоні: витяг з правил надання послуг пасажирських перевезень, позначення входу та виходу, інформація про розмір штрафу за безквитковий проїзд, відомості про перевізника та укладений договір страхування, пасажиромісткість, позначення місць для осіб з інвалідністю, нумерація місць на міжміських рейсах.
- Виконання приписів про усунення порушень.
- Наявність ліцензії.
- Виконання умов дозволу на міжобласних маршрутах.
- При перевезенні груп дітей: стаж водія 5+ років, наявність двох водіїв для заміських маршрутів від 250 км., узгодження маршруту руху із замовником та органами поліції.
Новий порядок рейдових перевірок вносить чіткість у процедуру контролю перевізників та визначає вичерпний перелік питань, які перевірятиме контролюючий орган. Для компаній, що займаються вантажними або пасажирськими перевезеннями, важливо знати ці вимоги, щоб уникнути штрафів та інших санкцій.
Джерело: Дебет-Кредит