Закон України від 21.09.2022 р. №2620, а також постанови КМУ від 15.11.2022 р. №1289 та від 02.12.2022 р. №1350, якими внесено відповідні зміни до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування та рішень Уряду, набули чинності 01 січня 2023 року.
Відтепер уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування є Пенсійний фонд України.
Зміни в нарахуванні та фінансуванні виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання
Постановою від 30.12.2022 р. №1467 КМУ затвердив новий Порядок здійснення страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Згідно з ним, страхові виплати здійснюватимуться щомісяця:
- потерпілому — з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання;
- особам, які мають право на страхові виплати у зв’язку із смертю годувальника, — з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на страхові виплати.
Одноразова допомога виплачуватиметься потерпілому в місячний строк з дня визначення медико-соціальною експертною комісією стійкої втрати професійної працездатності, а в разі смерті потерпілого — у місячний строк з дня його смерті особам, які мають на це право.
Страхові виплати здійснюватимуть виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача страхової виплати в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання одержувача страхової виплати.
Щомісячна страхова виплата здійснюватиметься через поточні рахунки в банках або уповноваженими організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку.
Доставка сум страхових виплат здійснюватиметься за рахунок коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Страхові виплати, призначені, але своєчасно не одержані потерпілим або особою, яка має на це право, здійснюються за весь минулий час, але не більше ніж за три роки з дня звернення за їх одержанням.
Нарахована сума страхової виплати включається в документи для виплати протягом не пізніше ніж одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахування, продовження чи поновлення її виплати. Розподіл та спрямування коштів на фінансування страхових виплат здійснюється Пенсійним фондом України.
Зміни в нарахуванні та фінансуванні лікарняних
Що змінюється для страхувальників відповідно до роз’яснень ПФУ
До 1 січня 2023 року | З 1 січня 2023 року |
Хто приймає рішення про виплату лікарняних? | |
Комісія соцстрахування на підприємстві | Роботодавець або уповноважені ним особи |
Термін розгляду лікарняних та прийняття рішення про виплату | |
10 днів – з дня надходження лікарняного по тимчасовій непрацездатності до роботодавця (днем надходження вважається восьмий день після закриття лікарняного);10 днів – з дня надходження до роботодавця лікарняного по вагітності та пологах (днем надходження вважається восьмий день після відкриття лікарняного) ; 5 днів – повідомлення працівника про відмову в оплаті. | 10 днів – з дня надходження лікарняного по тимчасовій непрацездатності до роботодавця (днем надходження вважається восьмий день після закриття лікарняного);3 дні – з дня надходження до роботодавця лікарняного по вагітності та пологах (днем надходження вважається восьмий день після відкриття лікарняного) ; 5 днів – повідомлення працівника про відмову в оплаті. |
Спосіб подання заяв-розрахунків | |
– онлайн за допомогою клієнтського спеціалізованого програмного забезпечення;– на паперових носіях до відділень робочих органів виконавчої дирекції ФССУ | – в електронному вигляді через особистий кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України;– на паперових носіях до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України |
Фінансування страхувальників | |
ФССУ протягом 10-ти днів після надходження заяви-розрахунку | Пенсійний фонд України протягом 3-х днів централізовано на окремі поточні рахунки, відкриті страхувальниками в установах банків для зарахування страхових коштів, після надходження заяви-розрахунку |
Хто проводить перевірки страхувальників? | |
Робочі органи виконавчої дирекції ФССУ | Територіальні органи Пенсійного фонду України |
Правила нарахування виплат по лікарняних залишилися ті ж самі: відсоток середньої заробітної плати застрахованої особи в залежності від тривалості страхового стажу. Механізм визначення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням також не зазнав суттєвих змін. Зокрема заробітна плата для оплати лікарняних обчислюватиметься шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку) зарплати, на яку нарахований єдиний внесок, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин. При цьому, перелік поважних причин, які враховуються при розрахунку, розширено.
Зміни застосовуватимуться до лікарняних, відкритих після 1 січня 2023 року. Ті лікарняні, які почались в 2022 і продовжились в 2023 році, розраховуватимуться за старими правилами.
Важливо!
Роботодавцям, для подання заяв-розрахунків по лікарняних, не потрібно укладати з Пенсійним фондом України договір про визнання КЕП , як це було передбачено раніше у взаємовідносинах із ФССУ .