Постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2023 р. № 553 було врегульовано низку питань організації працевлаштування осіб з інвалідністю.
Яку інформацію про осіб з інвалідністю та як подаватимуть роботодавці до центрів зайнятості?
Затверджений Порядок надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю,
Роботодавець з дня виникнення потреби в підборі працівників з інвалідністю та/або з дати відкриття вакансій, на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, інформує центр зайнятості за його місцезнаходженням.
Інформація, необхідна для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, може надаватися роботодавцем центру зайнятості в електронній (з накладенням чи без накладення електронного підпису або печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів) або в паперовій формі (із засвідченням підписом керівника/фізичної особи – підприємця або уповноваженої ними особи).
Первинна інформація надається роботодавцем з метою інформування про наявність потреби у працевлаштуванні осіб з інвалідністю.
Уточнювальна інформація подається в разі потреби на заміну первинної та містить уточнення характеристик вакансії (вакансій), зокрема умов праці, розміру заробітної плати, вимог до кандидата (кандидатів). При цьому не можуть бути змінені дані щодо кількості вакансій та професійної назви робіт (професії/посади).
Роботодавець може повідомити центру зайнятості про закриття вакансії (вакансій) шляхом надсилання відповідної інформації в електронній формі на офіційну електронну адресу центру зайнятості (з накладенням чи без накладення електронного підпису або печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів) або в паперовій формі (із засвідченням підписом керівника/фізичної особи – підприємця або уповноваженої ними особи).
Роботодавець подає до центру зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування особи з інвалідністю, за формою звітності № 3-ПН, визначеною Мінекономіки. Ці вимоги не поширюються на інформацію, яку подає НАДС.
Як Держпраці контролюватиме працевлаштування осіб з інвалідністю? Як проводитимуть планові та позапланові перевірки?
Предметом проведення відповідної перевірки визначили виконання суб’єктами господарювання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема шляхом його зарахування.
Для позапланових перевірок за зверненням фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їх) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, більше не потрібне буде погодження з Мінекономіки.
У числі документів, які суб’єкт господарювання зобов’язаний надавати посадовій особі Держпраці, її територіального органу для ознайомлення і перевірки, з’являться відомості про трудову діяльність осіб з інвалідністю з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (якщо будуть відсутні трудові книжки таких осіб).
А замість зведеного звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю для господарського об’єднання та окремі звіти об’єднання та підприємств треба буде демонструвати під час перевірки інформацію про попит на робочу силу (вакансії) (форма № 3-ПН).
Ну і до адміністративної відповідальності винних посадових осіб будуть намагатися притягти не лише коли за результатами перевірки встановлено факт невиконання суб’єктом господарювання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, а й у разі неподання до відділень Фонду звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю.
Джерело: Ліга-Закон