В наш час в Україні один із найвідоміших і найвикористовуваніших програмних продуктів для навчання з питань охорони праці – це Автоекзаменатор «Охорона праці».
Автоекзаменатор у різних версіях використовується, починаючи з 1990 року. При цьому, кожна нова версія створювалася як розвиток попередньої.
Продовжуючи цю традицію, були розроблені та запропоновані для використання два нових продукти, які розширюють можливості останньої версії:
- Кабінет Працівника,
- Кабінет Організатора.
У цій статті ми розглянемо основні інформаційні сервіси Кабінету Працівника. У наступній статті ми плануємо надати опис можливостей Кабінету Організатора.
Основна мета створення Кабінету працівника – надання інформаційної підтримки в період підготовки до перевірки знань з охорони праці та проходження екзаменаційного тесту.
Вхід до Кабінету працівника (далі – Кабінет) захищений паролем. Після входу до Кабінету працівник отримає можливість обрати режим роботи.
Кожен режим роботи має свою назву:
- Рекомендації.
- Профіль
- Розклад
- Результати самопідготовки
- Результати тестування
- Рейтинги
- Посібники
В режимі «Профіль» працівник може ідентифікувати себе за:
- персональними даними;
- посадою та місцем роботи;
- назвою навчальної програми та складу тем, що входять до навчальної програми.
В режимі «Розклад» працівник побачить, в які дні йому дозволено доступ до програми Курс для підготовки до екзамену.
В режимі «Результати самопідготовки» працівнику надається можливість переглянути свої досягнення в навчанні по будь-якій темі навчальної програми.
В Кабінеті реалізований метод, який дозволяє найкоротшим шляхом з надійною оцінкою досягти кінцевої мети самопідготовки – успішно пройти екзаменаційний тест з конкретної теми.
Суть методу полягає в наступному.
Після кожного пробного тесту разом із оцінкою в Кабінеті працівник отримує два переліки документів. До першого «дефектного» увійдуть документи, які з високою ймовірністю недоучені. До другого списку – «оптимістичного» увійдуть документи, які працівник, мабуть, знає добре.
Працівник повинен сконцентрувати свою увагу на «дефектному» списку та опрацювати ті пункти правил, які він не засвоїв. Після роботи з текстами документів та тестами до них із «дефектного» списку працівник має повторно виконати пробний тест. “Дефектний” список, ймовірно, зменшиться, хоча деякі документи з “оптимістичного” списку можуть перейти в новий “дефектний” список.
Досвід спостереження і здоровий глузд підказують, що кілька таких циклів достатньо, щоб успішно пройти підряд два пробні тести, а це 90% гарантія успішного проходження екзаменаційного тесту.
Самопідготовка закінчується проходженням екзаменаційного тесту з кожної теми. За результатами тестів у режимі «Результати тестування» в Кабінеті надається така інформація:
- Тест зданий/не зданий/ ще не здавав;
- Відсоток правильних відповідей.
Також працівник може за посиланнями одержати докладний звіт про кожний крок проходження екзаменаційного тесту.
Працівник може побачити історію з результатами всіх тестів за певний період. Графіки цих звітів демонструють інтенсивність та результативність зусиль працівника під час самопідготовки.
У конфліктних випадках, працівник може скористуватися повним звітом про тестування та за його допомогою оскаржити оцінку за екзаменаційний тест.
У режимі «Рейтинги» працівник бачить своє місце у рейтингу рівня знань працівників, які здають екзаменаційні тести з однієї і тієї ж теми.
Рейтинг показує працівникові репутаційні ризики та стимулює зайняти високі місця. Рейтинг, по суті, вбиває двох зайців – він не лише показує рівень підготовки, а й служить додатковим мотивуючим фактором для досягнення вищих результатів у навчанні. Таким чином формується мотивація: для лідерів – бути кращими, тобто першими в рейтингу, для решти – не бути останніми в рейтингу.
Користуючись інструментом рейтингового оцінювання знань, можна провести змагання «найкращий за професією».
Кабінет значно розширює можливості Автоекзаменатора завдяки наявності в ньому опції «Посібник».
Пряме призначення Посібників – використання їх для самопідготовки. В них працівник побачить всі пункти правил призначених для вивчення та тестові завдання до них. Якщо коротко – весь навчальний матеріал відповідно до вимог навчальної програми.
Ця ж опція може використовуватись як довідник на робочому місці працівника при виконанні службових обов’язків.