Кабінет Міністрів України на своєму засіданні схвалив Розпорядження № 992-р від 4 листопада 2022 р., яким затвердив Концепцію Загальнодержавної цільової екологічної програми поводження з радіоактивними відходами.
Виробництво електричної енергії на АЕС, використання радіоактивних матеріалів на виробництві, у промисловості, медичних і наукових закладах та аварія на Чорнобильській АЕС призвели до накопичення великих обсягів радіоактивних відходів в Україні.
За даними щорічного звіту Держреєстру радіоактивних відходів за 2020 рік, сховища для зберігання на майданчиках АЕС заповнені від 20 до 80%. Але ж вони є тимчасовими та не розраховані на тривале зберігання РАВ.
«Україні потрібна цілісна та економічно ефективна система поводження з радіоактивними відходами, яка б забезпечувала захист життя та здоров’я населення, персоналу та довкілля від впливу іонізуючого випромінювання. Ситуація поводження з РАВ також ускладняється військовою агресією рф, через яку частина радіаційно небезпечних об’єктів опинилися на тимчасово окупованій території. Поблизу деяких з них велися і ведуться бойові дії. Усі ці фактори будуть враховані у новій програми поводження з радіоактивними відходами до 2031 року, Концепцію якої сьогодні схвалив Уряд», – підкреслив Міністр Руслан Стрілець.
Міністр зауважив, що до 2017 року ці питання в Україні регулювала відповідна програма, яка показала свою неефективність. Її фінансування фактично вистачало лише на утримання інфраструктури поводження з радіоактивними відходами.
Що передбачає концепція?
- аналіз стану поводження з РАВ в Україні та визначення проблем;
- визначення оптимальних варіантів створення ефективної системи поводження з радіоактивними відходами;
- необхідні кроки, способи та строки виконання програми;
- очікувані результати та оцінка фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми.
Своїм розпорядженням Уряд доручив Державному агентству з управління зоною відчуження протягом року розробити проєкт екологічної програми поводження з радіоактивними відходами та подати його на розгляд Кабміну.
Джерело: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
On-line сервіс Автоекзаменатора – «під ключ»
Зручне і економне рішення для організаціїї дистанційного навчання та перевірки знань з охорони праці. Ви не витрачаєте час на підготовку Автоекзаменатора до проведення навчання і перевірки знань на вашому підприємстві. Всю роботу виконають спеціалісти НВП «Протек».